Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Hry pro Xbox One

Jak vybrat hry pro Xbox One?

 
Vyberte si hry, které zabaví vás i vaši rodinu.
 
 
 
 
 
Herní konzoli Xbox vyvíjí společnost Microsoft. Nyní je na trhu už její třetí generace s názvem ONE. Momentálně je k dostání ve dvou variantách – ONE S kombinuje příznivý poměr ceny a výkonu, ONE X zase umožní hrát hry v plném 4K rozlišení.
 
 
V prodeji jsou stále také hry na starší Xbox 360. Ty sice na dnešní poměry nevyniknou grafickým zpracováním, stále zde však naleznete mnoho vynikajících titulů. Některé hry z Xboxu 360 jsou kompatibilní i s Xboxem ONE, po vložení disku si novější konzole začne stahovat upravený instalační soubor. Neplatí to bohužel pro všechny tituly, a kompatibilitu je tak potřeba si ověřit. Vždy se proto ujistěte, že hra, kterou kupujete, je skutečně určena pro vaši verzi Xboxu.
 
 
 

Žánry

 
Naprostá většina hráčů se zaměřuje na vybrané žánry. Níže uvádíme ty, se kterými se setkáte nejčastěji.
 
 
 
 
 

Možnosti hraní

 

Multiplayer lokálně i přes internet

Mnoho her vydaných pro Xbox ONE podporuje hru více hráčů. S těmi můžete v některých hrách jen soupeřit, v jiných i spolupracovat. Multiplayer má dvě základní podoby – v jedné hráči sedí vedle sebe a každý má svůj ovladač, ve druhé jsou jejich konzole propojeny přes internet. K hraní online nicméně potřebujete zlaté členství ve službě Xbox live, které je placené. Informace o podpoře multiplayeru by vždy měly být uvedeny v popisku či na obalu hry.
 
 

Ovládání pohybem se neuchytilo

Dnes již skoro zapomenutá konzole Nintendo Wii přinesla revoluci v ovládání her pohybem a konkurenti nechtěli zůstat pozadu. K předchozí generaci Xboxu s označením 360 tak Microsoft vyvinul snímač pohybu Kinect, který oproti konkurenci přinášel tu výhodu, že nebylo potřeba při hraní držet ovladač. Přestože s podporou Kinectu vyšla řada her a prodeje nebyly špatné, k nové generaci konzole již takové zařízení nevyvinul a prodej Kinectu nedávno zcela ukončil. Pokud jej vlastníte, hry, které jej podporují, jsou stále v prodeji.
 
 
 
 

Technické parametry

 

Distribuce her

Většina vydaných her je k dispozici v online obchodě Xbox Store, především tituly s vyšším rozpočtem však vychází i v krabicové variantě. Jejich výhodou je, že nemusí být pevně svázány s vaším účtem, a proto je po dohrání můžete dále prodat. V online obchodě naopak často narazíte na velmi výhodné slevové akce, kterým kamenné obchody nemohou konkurovat. Pozor na to, že ne každá krabicová verze obsahuje jako dříve disk, někdy zde totiž naleznete pouze unikátní kód ke stažení hry. V takovém případě přijde vhod vysokorychlostní internetové připojení, současné AAA tituly (tedy ty nejlepší a nejočekávanější hry) totiž běžně dosahují velikosti několika desítek GB.
 
 

Jazyk a lokalizace

Český trh není dostatečně velký pro to, aby se studiím vyplatilo nechávat hry nadabovat. Český dabing je tak u titulů pro Xbox skutečně výjimkou. Mnohem častěji se setkáte s tím, že veškeré texty jsou přeloženy do češtiny a rozhovory doplňují titulky. Pozor na to, že především hry od menších studií pak mohou i u nás být dostupné pouze v angličtině. Stupeň lokalizace by měl vždy být uveden na balení či v popisku.
 
 
 
 

Speciální edice a DLC

 

Hry často nevychází pouze v jedné variantě, ale v různých, jež se liší obsahem. V případě krabicových verzí tak můžete narazit na speciální či sběratelské edice obsahující například dodatečný herní obsah, exkluzivní balení, předměty související s hrou atd. Většinou jsou vydávány v limitovaném množství. 
 
Často bývá k dispozici také tzv. Steel edition, kdy je hra zabalena v exkluzivním plechovém balení, jinak ale obsahuje maximálně bonusový herní obsah. Někdy prodejci či výrobci přidávají bonusový obsah či předmět také hráčům, kteří si hru předobjednají, taková edice může nést název „Day one edition“ či D1. V případě online prodeje speciální edice spočívají právě v bonusovém herním obsahu, může jít například o novou zbraň, auto či oblek pro vaši postavu.
 
Pokud hra vyhraje titul Game of the Year, vydává se tzv. GOTY edice, jež obsahuje samotnou hru s veškerým dosud vydaným obsahem a případně dalšími bonusy. Alternativně se v podobném duchu vydávají kompletní edice (Complete Edition) či Director’s Cut.
 
Vývojáři hry často postupně doplňují dalším obsahem v podobě DLC (downloadable content – stahovatelný obsah). Některé pouze přidávají předměty či krátké mise, jiné hru doplňují o další dějové linky. U DLC je velmi na místě před nákupem pročítat recenze, mnohdy jde totiž pouze o prostředek, jak z hráčů dostat další peníze, aniž by měl obsah odpovídající kvalitu. I když je výchozí hra dostupná v krabicové verzi, DLC bývá nejčastěji k dispozici pouze online.
 
 
 
 

Závadnost her a označení PEGI

 
Stejně jako u filmů se může i ve hrách vyskytovat například násilí, vulgární mluva či jiná problematická témata. Proto existuje jednotný systém značení PEGI, jenž analyzuje výskyt takových prvků ve hře a následně je rozděluje do kategorií podle vhodnosti. Kromě číselného údaje o věku bývají problematické stránky také vyobrazeny pomocí piktogramů.
 
S výběrem pomáhá i PEGI.
 
 
 
 
 

Cena

 
Hry na konzole jsou obecně dražší než na PC. Nové vysokorozpočtové tituly tak na trh obvykle vstupují s cenou mezi 1500–2000 Kč, která však jde rychle dolů. Rok od vydání tak klidně může být i poloviční. Různé speciální edice jdou naopak v závislosti na obsahu i výrazně výše, ty nejdražší klidně mohou stát přes 5000 Kč. Menší tituly převážně od nezávislých studií běžně startují zhruba mezi 500–800 Kč, i zde ovšem většinou netrvá dlouho, než cena klesne. V případě Xboxu 360 je většina her již několik let po vydání, obecně jsou tak ceny výrazně příznivější než u her pro nový Xbox ONE.
 
 
 
 

Herní příslušenství

 

Výchozím ovladačem pro Xbox je tzv. gamepad. Ten je zpracován velmi odlišně od konkurenčního Playstationu, a ačkoli je to do značné míry subjektivní, obecně se ten u Xboxu považuje za povedenější. Kromě základního provedení se můžete setkat s různými barevnými mutacemi, existuje také několik alternativních ovladačů od jiných výrobců.
 

 
Pro nadšené závodníky je takřka povinností zakoupit si kvalitní volant s pedály. Výběr je poměrně široký, levnější volanty postačí spíše arkádovým hráčům, dražší poté ocení i skuteční nadšenci u realistických simulátorů. Pozor na to, že u volantu musí být výslovně uvedena kompatibilita s Xboxem, některé jsou totiž určeny pouze pro PC či Playstation.
 
 
Zejména při častém využívání sociálních funkcí Xbox komunity oceníte také bezdrátovou klávesnici, kterou si můžete dokoupit a díky které již nebudete muset psát pomocí joysticku na ovladači.
 
Pro online hry se vyplatí investovat do sluchátek s mikrofonem, v případě Xboxu nejlépe bezdrátových, protože od konzole se většinou sedí dále než od PC. Před koupí si ideálně vyzkoušejte, zda vám sluchátka dobře sedí na hlavě. Důležité je pohodlí pro dlouhodobé nošení, zaměřte se také na kvalitu zpracování.
 
Porovnat hry pro xbox one